
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 8.255 mm |
| Width | 8.255 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 0 mm |
| Packaging | Bulk |
| Thickness | 4.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 2.25 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Output Configuration | Positive |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Min Current Limit | 500 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
Stock: 530
Distributors
pcbx
Unit Price$9.39995
Ext.Price$9.39995
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.39995 | $9.39995 |
| 10 | $8.14833 | $81.48330 |
| 25 | $8.06398 | $201.59950 |
| 50 | $7.98050 | $399.02500 |
| 100 | $7.89789 | $789.78900 |
| 300 | $7.81613 | $2344.83900 |
| 500 | $7.73540 | $3867.70000 |
